banner
     

BEZPEČNÉ RAZÍTKO

Prokazování pravosti úředních razítek za pomoci programu SIC STAMPULUS

 

Motivace

Zajisté největší potřeba důkladného a účelného ověřování pravosti otisků razítek je vyvolána potřebou ověření pravosti osobních dokladů jednotlivců. Zejména masivní zvýšení imigrace do střední Evropy vyvolává nutnost jejich intenzivní kontroly s tím, že identita jednotlivce může často být ověřena pouze za pomoci předložených dokladů. Tyto doklady často nenabízejí žádné ochranné prvky, jediným dostupným podkladem pro ověření pravosti předloženého dokladu je tak pouze razítko.

V oblasti pohybu zboží je intezivní ověřování smluv, dokladů o doručení a ostatních přidružených dokumentů povinné a nezbytné, neboť zkušenosti z nedávné minulosti ukazují, že zejména na východní hranici EU je předkládáno výrazné množství padělaných dokladů. Správní orgány o časté neopravněné reprodukci oficiálních kolků vědí.

Navzdory tvrzením, že razítka a kolky se začínají opouštět, německé celní správa předpovídá, že se razítka budou používat ještě dalších 15 let a spolu s tím poroste množství jejich padělků. Mají být očekávány zejména technicky zdařilé padělky, které i dostatečně trénovaný a zkušený personál rozliší jen s velkými obtížemi.

 

Projekt

Oddělení bezpečnostních a testovacích technologií na Fraunhofer IPK, pay4me s.r.o. a  Global Refund Germany ve spolupráci s Úřadem pro vyšetřování celní kriminality v Kolíně nad Rýnem (ZKA) vyvinulo testovací modul pro německá celní razítka.

Automatizované ověřování otisků razítek probíhá na základě digitální kopie razítka umístěného na papírovém dokumentu, v tomto případě „Global Refund Cheque”. Testování poskytuje důkaz pravosti příšlušného otisku razítka zjištěním specifických znaků. Tyto znaky byly určeny ZKA a jsou vzaty do úvahy během analýzy digitálního obrázku, zejména v příslušných rozměrových a testovacích algoritmech.

Významnými charakteristikami nejsou obrázky, jejich segmenty či otisky razítka, ale zakódované číselné parametry, které berou do úvahy možnost posunu razítka při jeho otisku na papírový dokument. Grafická rekonstrukce nebo dekódování číselných parametrů není možné.

Testovací modul se skládá z rozšiřitelného frameworku pro kontrolu a zpracování digitálních otisků razítek spolu s prvním základním modulem pro kótování a testování německého celního razítka.

 

Metodika

Testování probíhá v několika fázích. Když otisk všemi projde, může být vytvořen částečný výsledek a na konci procesu může být analyzován.

Na základě doporučení ZKA bude konečný výsledek dostupný v podobě pro klasifikaci otisku razítka do jedné z následujících kategorií:

  1. veškeré kontrolní znaky byly nalezeny a nebyly přítomny žádné odchylky
  2. jsou přítomné znaky padělání
  3. otisk razítka není možné otestovat kvůli nedostatečné kvalitě obrázku (tudíž musí být ověřen samostatně)

Pro odborníky ZKA jsme vyvinuli rozsáhlé zaznamenávání (logování) výstupu. V této verzi jsou specifikovány veškeré detaily. Je jim tudíž umožněno identifikovat přesnou příčinu odmítnutí otisku razítka.

 
Nahoru
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace